Uncategorized

Dodatkowe oświetlenie motocyklowe – Czy warto stosować?

Ciężki motocykl doskonale wygląda z dużą ilością dodatkowych lamp i nie ma w tym nic dziwnego, cruisery i choppery to masa i styl same w sobie, tak jak to bywa w przypadku samochodów off-roadowych, tylko przeznaczenie nieco inne.

 

Doskonale wyglądają z dodatkowym oświetleniem, które powoduje iż maszyna wydaje się być jeszcze bardziej masywna na drodzę, zwłaszcza wieczorami. My mamy lepiej oświetloną drogę, a dla reszty kierowców jesteśmy lepiej widoczni. Jednak czy montowanie dodatkowych świateł jest w ogóle legalne?

 

Światła mijania i drogowe.

 

Istnieje tylko i wyłącznie jedna możliwość, która oferuje nam opcję posiadania większej ilości świateł, czyli dwóch lub czterech – nasz motocykl musi przekraczać szerokość na poziomie 1,3m, więc raczej mało który kierowca, będzie mógł pozwolić sobie na takie udogodnienia.

Wielu motocyklistów, szuka różnych możliwości ominięcia tych przepisów, jednak nawet zastosowanie dwóch pionowych lamp, jest niestety nielegalne i może kosztować nas zabranie dowodu rejestracyjnego, który uzyskamy po demontażu lamp i odbytym przeglądzie technicznym.

 

Pojawiały się nawet pytania, czy jest możliwość umieszczenia z jednej strony świateł drogowych, a z drugiej świateł mijania, jednak odpowiedź pewnie w dalszym ciągu nie zadowoli kierowców – niestety nie ma takiej opcji. Przepisy jasno mówią, że światło motocykla powinno znajdować się w centralnym punkcie.

 

Są to zwyczajnie kwestie bezpieczeństwa, ponieważ spróbujmy sobie wyobrazić jazdę wieczorami, gdy z daleka widać jedynie nasze światła. Jeśli będą one podwójne, kierowcy z naprzeciwka może się wydawać, że jedzie przed nim auto, jeśli będą one rozmieszczone jak w ostatnim przykładzie, kierowca może być również zdezorientowany naszym położeniem na drodze.

 

To może chociaż przeciwmgielne?

 

Strzał w dziesiątkę! Jest to jedyna możliwość zamontowania dodatkowych elementów oświetlenia motocyklowego. Możemy w ten sposób zamontować dwie sztuki, przy czym światła przeciwmgielne powinny znajdować się symetrycznie względem siebie. Takie ułożenie pozwala nam na jazdę bez strachu o kontrolę drogową.

 

Jeśli posiadamy zaufany sklep motocyklowy, w którym posiadamy pewność, że pracują osoby pasjonujące się motocyklami, warto porozmawiać z nimi na ten temat jeszcze przed zakupem, ponieważ z pewnością śledzą one nowinki rynkowe i zmiany przepisów, a dodatkowo rozmawiają się swoimi klientami, dzięki czemu są stale na bieżąco.

 

W ten sposób klient zawsze będzie czuć się bezpiecznie, gdy będzie dokonywał zakupów w sklepie, ponieważ będzie miał pewność, że ma do czynienia z profesjonalistami, natomiast sklep zyska dobrą renomę na rynku i stałych zadowolonych klientów.