poradniki

Jak się zachować przy pękniętej oponie.

Odpowiednie zachowanie, w czasie gdy pęknie nam opona, to bardzo odpowiedzialne podejście, o czym pisałem wam w poprzednim artykule. Warto wiedzieć jak się zachować, jakie mamy możliwości i czy pęknięcie oznacza koniec jazdy.

W dużej mierze, wszystko zależy od posiadanych przez nas opon, ponieważ jeśli są to modele dętkowe, to przebiciu ulega warstwa właściwa, a dętka po prostu przez pęknięcie stara się uciec na wierzch opony, w takich wypadkach najlepiej jest bardzo powoli dojechać do punktu wulkanizacyjnego i zmienić ją jeszcze nim pęknie nam dętka.

Dużo gorzej sprawa wygląda, jeśli posiadamy modele opon bezdętkowych, które coraz częściej spotykane są w motocyklach nowoczesnych, ponieważ słabej jakości opony motocyklowe, nie będą posiadały żadnych systemów zaciskań, dzięki którym zatrzymają ucieczkę powietrza.

Na szczęście w sklepach motocyklowych, znajdziemy bez większego problemu dodatkowe kołki, sznurki i pianki do opon, które pozwolą nam spokojnie dojechać do punktu wulkanizacji, który po prostu może nas uratuje. Na szczęście możemy znaleźć w internecie różne sklepy i dane kontaktowe, żeby dowiedzieć się która placówka będzie posiadać pasujące dla nas opony.

Zachowanie to podstawa.

Jednym z najważniejszych aspektów, jest odpowiednie zachowanie, ponieważ nie możemy panikować, gdyż jest to niesamowicie niebezpieczne. Jeśli nawet nasza opona wybuchnie, nie warto panikować, należy spokojnie zwolnić i zjechać na pobocze z sygnalizacją świetlną – wiem, łatwo powiedzieć, gorzej zrobić. Sam za pierwszym razem zaliczyłem glebę, bo jednak huk jest niesamowity.

Ceny i sklepy

Nie oszukujmy się, środki może nie zdziałają cudów, zwłaszcza iż ich ceny nie są wcale wygórowane, o czym świadczyć może chociażby pianka naprawcza K2 Tire Doktor i cena niecałych 20 złotych. Z pewnością jednak mogą uratować nam życie i kilka włosów na głowie. Dostępność takich rozwiązań jest ogromna i w każdym sklepie motocyklowym powinny się one znajdować bez żadnych, nawet najmniejszych problemów.